2016. 11. 25. – Összefoglaló a közgyűlésről
Várakozással érkeztünk az év végi közgyűlésre, mert Töreky Ilona dietetikus nyugdíjba vonulása óta nem járt nálunk dietetikus, pedig a gondolatok, kérdések bizony összegyűlnek két év alatt. Követjük a külföldi híreket, de mégis: a személyes kérdezés lehetősége és magyarázat már nagyon hiányzott. Most jön egy dietetikus…
Úgy tűnt, sokan érezhették így, mert szép számmal megjelent a betegcsoport.
Ábele Mária elnök a bevezető üdvözlések után rövid híradásban beszámolt a legutóbbi találkozásunk, a Hemokromatózis Napja óta eltelt időszak eseményeiről:
- Két XII. kerületi egészségnapon is részt vettünk, és már a kerület keres bennünket, hogy menjünk, ami igazán jóleső gesztus.
- A Diabétesz Világnapon is megjelentünk a Rirosz standján; sok szakember kapott a tájékoztatónkból.
- Szeptemberben megérkezett az 1% felajánlás: 122.904 Ft. Mindenkinek nagyon köszönjük a támogatást!
- Októberben partnerséget kötöttünk a KSH-val a mikrocenzus kapcsán.
- Október 28 fontos dátum: Bejegyezték a tavaly novemberben elfogadott alapszabályunkat (2 hiánypótlást kértek).
- BETA előadások: a betegszervezetek vezetőit képzik, hogy segítsék a munkájukat; forrásteremtés – pályázatírás – kommunikáció – önkéntesség témák voltak eddig.
- Rólam szól! – egészségértés pályázat:Mi is beadtunk egy 9 oldalas pályázatot (köszönet Kamarás Gábor segítségéért), de nem nyertünk. Mégis jó, hogy megírtuk első pályázatunkat! A tevékenységünkhöz gratuláltak.
Az év végéhez közeledve néhány felhívás is elhangzott:
- Megérkezett az 1%, köszönjük! Ne felejtsék el, jövőre is nekünk ajánlják fel; levélben feladható!!! Kérjék meg minden ismerősüket, hogy ajánlja fel az adó 1%-t! A honlapról is nyomtatható kitöltött lap. További infó a beküldés módjáról itt.
- Kérjük, legkésőbb a Világnapon fizessék be az aktuális évi tagdíjat.
- A Sokszínű Egészség Tudatosság könyvet márciusig internettel nem rendelkező tagtársunk vihette haza.
Február 25-én Debrecenben lesz a Ritka Betegségek Napja.
Keresünk Debrecenben:
- Helyi ismerőst, szakembert
- Önkéntest
- Esetleg hemokromatózisban érintettet
A közgyűlés egyhangúlag megszavazta, hogy az egyesület lépjen be önálló tagként a BEMOSZ-ba.
Mörtl Mária titkár beszámolt a 2016 április 10-11-én Innsbruckban lezajlott összevont EFAPH-HI ülésről.
A legújabb szakmai híreket Pierre Brissot professzor hozta:
Az ülésünkön Várkonyi doktornő elmondta, hogy sok gondot okoz a PPI tartós szedése, nem javasolja.
Várkonyi doktornő elmondta, hogy ezt nálunk is megpróbálta elérni, de a készülék tulajdonosa, a Vérellátó jelezte, hogy kapacitás hiánya miatt csak válogatott esetekben van mód az alkalmazására; ebbe a hemokromatózisos betegek ellátása nem fér bele.
A Haemochromatosis International gyűlésén tavaly felvetődött, hogy hasznos lenne egy nemzetközi kezelési szabályzat – guideline. Időközben kiderült, hogy ez nem kivitelezhető a különböző országok különböző adottságai, szabályai, biztosítási rendszere, … miatt. Ehelyett ajánlásokat, javaslatokat szeretnénk tenni háziorvosok, illetve a betegek részére.
Szempontok:
- Rövid, könnyen olvasható – követhető
- Fő probléma a normál szérum ferritin szint meghatározás (<120)
-
Nagy gond a magas transzferrin szaturáció érték: ha 75%<, a transzferrinhez nem kötődő vas szabadon „rombol” a szövetekben (oxidatív stresszt okoz)
Várkonyi doktornő hozzáfűzte, hogy jelenleg épp ennek a befolyásolása a legnehezebb; a vasraktárakat ki lehet üríteni a csapolásokkal, de a transzferrin szaturáció szintjét nem tudjuk hatékonyan befolyásolni. - A koleszterinhez, vércukorhoz hasonlóan ezeket is ideális intervallumban kell tartani
-
Háziorvosokat kell elérni, hogy felismerjék a szűrés fontosságát
Itt jegyezte meg Várkonyi doktornő, mennyire örült a háziorvosi tanszék a konferenciájukra küldött anyagainknak. Szeretnénk jövőre is megismételni ezt az akciót…
Emerencia Teixeira kérdőívét mi is kitöltöttük, végül szép számban. A kérdőív kiértékelése lényegében azt hozta, amit eddig is tudtunk: sok GH beteget küldtek el a véradásról, akik korábban véradók voltak. Gyakori indok, amit mi is kaptunk Magyarországon: ha a véradónak a véradásból haszna származik, nem nevezik önkéntesnek. Persze mi meg azt mondjuk, hogy az a vér mindenképp leadásra kerül; döntsék el, hogy kiöntik-megsemmisítik, vagy inkább felhasználják, ha amúgy meg vérhiány van…
Dr. Barbara Butzeck ( EFAPH elnök) elmondta, hogy a kölni találkozó eredménye, hogy rheumatológusok szakmai kapcsolatba lépve dolgoznak nemzetközi ajánláson, hogy a korai, indokolatlannak tűnő (jellemzően sarok!!) panaszokkal érkező betegeket ellenőrizzék
GH irányban.
Tiszteletbeli elnökünk, Dr. Várkonyi Judit talált egy vállalkozó kedvű dietetikust, aki önkéntes munkában eljött és tanácsokat adott a hemokromatózis diétájával kapcsolatban. Nagy örömmel fogadtuk Kurucz Virág dietetikus előadását, aki a teljes előadás megjelentetéséhez hozzájárult. Kattintson ide az előadás megtekintéséhez!
A z előadás első fontos üzenete a kiegyensúlyozott étrend volt:
Ha a GH beteg ferritin szintje normalizálódott, nincs szükség vegetáriánus étkezésre, hiszen a szervezetnek szüksége van az állati eredetű ételekben megtalálható aminosavakra, vitaminokra.
Néhány érdekes mondat az előadásból:
- Magas triglicerid szint mellett ajánlott a cukorbevitel csökkentése.
- A kakaó is magas vastartalmú!
- A kalcium gátolja a vas felszívódását – fogyasszunk tejet az étkezéshez (ne két étkezés között, mert addigra már felszívódott a vas)!
- A zöld tea köti a nem hem (hem=állati eredetű) vasat, és így segíti a felszívódását. Ne fogyasszunk étkezéshez zöld teát.
- A kurkuma a vassal kelátot képez, és így segít a vasnak a szervezetből való kiürítésében.
Kiváló receptajánlatokat, valamint friss vastartalom-táblázatokat is kaptunk! Mindezek az előadás anyagában olvashatók, és később az oldal anyagába is beépítjük.
Kérjük a tisztelt olvasót, ha valamelyik receptet elkészíti, fényképezze le az eredményt, és küldje be nekünk, hogy illusztrálva kerülhessen a receptjeink közé!
Nagyon köszönjük Kurucz Virágnak az előadást és a sok-sok kérdés megválaszolását! Reméljük, időnként újra el tud jönni, hogy újabb információkat osszon meg velünk.
Végezetül Várkonyi doktornő szólt még néhány szót a Dr. Kovács Tibor kezdeményezte Alzheimer-kutatásról. Aki beleegyezését adja, annak a genetikájában vizsgálnak – keresnek további jeleket, és Alzheimerre vonatkozó tesztet kell kitöltenie a Neurológiai Klinikán. Később veszik fel a kapcsolatot az érdeklődő betegekkel.
Néhány kérdés, javaslat érdekesség elhangzása után a pogácsa és beszélgetés zárta a közgyűlést.
Köszönettel vettük át a Rirosz számára gyűjtött kupakokat!
Legközelebb 2017. március végén találkozunk pénzügyi évet záró közgyűlésünkön.
Addig is jó pihenést, kellemes ünnepi készülődést, boldog ünnepeket és jó egészséget kívánunk mindenkinek!